Poradna: Výpovedˇ

Sekce: Kariéra

Otázka:

Dobrý den.Byla jsem na preventivní prohlídce u firemního lékaře.Ten my po dlouhodobé nemoci vypsal posudek, že nemohu vykonávat dosavadní práci.Může my zaměstnavatel dát výpovedˇ jen ze dravotních důvodů, nebo mám nárok i na odstupné?. Předem děkuji za odpověd´.

, Jablonec nad Nisou , 21.11.2014
Odpověď

Dobrý den, bohužel nepíšete příčinu zdravotních komplikací. Pokud se jedná o poškozené zdraví z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání ( ohrožení nemocí z povolání ) a zaměstnavatel Vás propustí dle § 52 d), pak máte všechny nároky na náhradu škody, včetně odstupného.  Zaměstnavatel Vám také může nabídnout náhradní práci. V opačném případě, kdy se Vaše dlouhodobá pracovní neschopnost neodvíjí od pracovního prostředí by Vám mohl dát zaměstnavatel výpověď dle standardní výpovědní lhůty nebo oboustrannou dohodou, se kterou budete souhlasit i Vy.

 

S pozdravem

DH

Denisa Halová , 25.11.2014





Firmy z tohoto regionu:

Centrum odškodného spol. s r.o.

Sekce: Odškodnění, Město: Ústí nad Labem




+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce kariéra
Přejít na odborné články odskodne.cz

O nás

Proti komu mohu uplatňovat svůj nárok

Z čeho mohu uplatňovat nárok na odškodnění

Jaký nárok, nároky lze uplatňovat

více

Kontaktujte nás

Sídlo společnosti
Centrum odškodného, s.r.o.
IČ: 28 74 07 69
Bělehradská 1184/11
400 01 Ústí nad Labem
Telefon: 475 201 008, 475 201 025
odskodne@odskodne.cz

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.odskodne.cz pište na odskodne@odskodne.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.