Poradna: dotaz

Sekce: Odškodnění

Otázka:

Dobry den, nekdo me krive obvinil ze znasilneni, mam narok na odskodne? Pripadne kolik bych mohl pozadovat za: psychickou ujmu, urazku na cti apod. Dekuji

CR , 13.11.2013
Odpověď

Dobrý den, máte nárok na škodu, kterou prokážete a která Vám byla skutečně způsobena. Tento nárok můžete uplatnit pouze u soudu, křivá výpověď, pomluva, na cti urhání, poškození cicích práv, případně ochranu osobnosti. U křivé výpovědi, pomluvy, poškození cizích práv sice můžete podat žalobu a viník bude odsouzen, ale bude pro Váš spíše duševní satisfakce, než nějaké odškodnění, pomluva § 184 trestního zákoníku 40/2009 Sb. sazba 1 rok, § 181 trestního zákoníku poškození cizích práv sazba 2 roky, křivá výpověď § 346 trestního zákoníku sazba 2 až 10 let.  Škodu, jenž Vám znikla budete muset prokázat lékařskými nebo jinými dokumenty, které Váš nárok na odškodnění dokládají, například, že jste se zhroutil a musel chodit k psychlogovi, že Vás opustila žena, že se Vám odcizily děti, to je porušení občanských práv a dle občanského zákoníku můžete žádat finanční odškodnění za způsobenou újmu zákon 40/1964 Sb. Hlava II., § 11-16 ( ochrana osobnosti ). Dále že Vás propustili z práce, že jste nemohl chodit do práce, pak by se jednalo o způsobenou finanční škodu, snížení Vaši finančních příjmů na základě křivého obvinění a takémáte nárok na úhradu této škody ve výši rozdílu Vašich příjmů před obviněním a v průběhu obvinění nebo po něm.

Každopádně je to na právního zástupce z oboru trestního práva. Naše společnost se zabývá spíše škodami na zdraví než trestním právem.

 

S pozdravem

Halová Denisa

Denisa Halová , 13.11.2013+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce odškodnění
Přejít na odborné články odskodne.cz

O nás

Proti komu mohu uplatňovat svůj nárok

Z čeho mohu uplatňovat nárok na odškodnění

Jaký nárok, nároky lze uplatňovat

více

Kontaktujte nás

Sídlo společnosti
Centrum odškodného, s.r.o.
IČ: 28 74 07 69
Bělehradská 1184/11
400 01 Ústí nad Labem
Telefon: 475 201 008, 475 201 025
odskodne@odskodne.cz

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.odskodne.cz pište na odskodne@odskodne.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.