Poradna: renta doživotní?

Sekce: Odškodnění

Otázka:

dobrý den, chci se zeptat, po skončení pracovního poměru (odchodu do důchodu) mi zjistili a prokazáli nemoc z povolání. byla mi vyplacena jednorázová renta(cca 70tis.) , nyní je to druhý rok. nejdřiv mi bylo řečeno, že na tuto rentu budu mít narok každý rok,je tomu tak? Protože od té doby nic. Je třeba každý rok chodit na nějaké kontroly k lékaři a pak mi bude každý rok tato renta vyplacena nebo nemám nárok, zdravotní stav se stále zhoršuje, prosím o radu, pokud tomu tak je.Co pro to mohu udělat?Děkuji

Plzeň , 22.11.2013
Odpověď

Dobrý den, nenapsala jste do jakého důchodu jste odešla, zda do starobního nebo invalidního. Pokud do starobního, tam Vám žádné další nároky nevznikají. Pokud do invalidního, tak: Renta není jednorázová, jednorázové je pouze odškodnění za úraz nebo nemoc z povolání, kdy Vám lékař napsal bodové ohodnocení. Renta je pravidelné zasílání finančních prostředků jako kompenzace za ušlý výdělek v souvislosti s nemocí z povolání. Nárok na rentu musíte uplatnit písemně po zaměstnavateli, kde vám vznikla nemoc z povolání a jelikož Vám bylo již vypalceno odškodnění, existuje číslo pojistné události u pojistitele zaměstnavatele a jde jen o vznesení doplňkového nároku na úhradu škody = úhrada ušlého zisku ( renta ). Tento ušlý zisk ( renta ) by Vám měl být vyplácen až do doby starobního důchodu, tedy pokud se Vaše finanční situace nezlepší natolik, abyste dosahovala výše průměrných výdělků před nemocí z povolání. Jednoduchý orientační výpočet je asi takový: vezmete Váš výdělek za poslední tři měsíce u zaměstnavatele, sečtete a vydělíte 3, získáte tak průměrný výdělek před nemocí z povolání. Od této částky odečtete všechny Vaše stávající výdělky ( například invalidní důchod, sociální podpory, příspěvky ). Rozdíl mezi Vašim průměrným příjmem před nemocí a současnými výdělky by se zhruba měl rovnat rentě. Tuto rentu lze po nějakém čase valorizovat, nemusíte písemně požádat o valorizaci, pokud se výrazně změní výdělky ve Vašem povolání, které jste před nemocí vykonávala.

S pozdravem

Halová Denisa

Denisa Halová , 22.11.2013+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce odškodnění
Přejít na odborné články odskodne.cz

O nás

Proti komu mohu uplatňovat svůj nárok

Z čeho mohu uplatňovat nárok na odškodnění

Jaký nárok, nároky lze uplatňovat

více

Kontaktujte nás

Sídlo společnosti
Centrum odškodného, s.r.o.
IČ: 28 74 07 69
Bělehradská 1184/11
400 01 Ústí nad Labem
Telefon: 475 201 008, 475 201 025
odskodne@odskodne.cz

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.odskodne.cz pište na odskodne@odskodne.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.